« Tilbage til søgeresultaterne

Sophie Bruun: ”Hyld og Humle”

« Se emneord

Naar man læser dette Debutarbejde, saa føler man, at der i Forfatterinden banker et ikke almindeligt menneskekærligt og varmt Hjerte. Hvor er det dog ualmindeligt blandt vore kvinde­lige Forfattere i denne Tid! Med faa Undtagelser er det kun Sanselig­heden, Flirten og de løse. Forbindelser, der tales om. Her derimod føler man, at Frøken Bruun virkelig har noget godt paa Hjerte, noget hun absolut maa have sagt, en ægte Trang til at meddele sig til sine samtidige. Hvor er til Eks. ikke „Mødre” en lille, nyde­lig Fortælling, grebet ud af Livet! Især er den forvænte Doktorfrues Re­fleksioner, medens Heralda overøser sit lille, forsømte Barn med kærlige og ømme Ord, tilforladelige og natur­lige.

I „Døden og Brændehuggeren” -  dette ofte behandlede Emne - synes det, som Forfatterinden mang­ler en vis Form for sine Tanker, og hun viser her en Del Ubehjælpsom­hed, saa Læseren  kun  ser det, hun vil have frem, i en Uforstaaelighed og Taage.   „Kammerjunkeren” er maaske lidt usandsynlig, skønt der er no­get stemningsfuldt over Billedet, og i „Kaptajnens Datter” gives der en nok saa naturtro Beretning om den Løn, en ung jævn, men hæderlig  Kvinde faar ved at være tro mod sin Barn­doms- og Ungdomsven.

I „Den Dristige” og „Den høje Mand”  føler Frøken Bruun sig lige som mere klar over, hvad det er, hun vil have frem, og i ”De to Søstre” -  med Strofer og Klang fra Folke­visetonen  -   har hun givet en  inte­ressant Fortælling. Hun viser dog især i „Den Dristige” en stor Tankerigdom og  poetisk Evne, og denne smukke Beretning turde være den bedste i Bo­gen. Man kommer ved den let til at Flytte Tanken hen paa H. C. Ander­sens  „En Moder”, skønt det der er en mægtig Moderkærlighed, der dikterer Handlingen, medens Audacia (den dristige) handler i sin   overvældende Menneskekærlighed for alle dem, der le­ver i den Stad, hvor hun har hjemme.

Denne Fortælling har overordentlig skønne Punkter.

Forfatterinden røber ogsaa næsten gennem hver Side af sin Bog en frisk, velgørende Begejstring over Naturen, og hun faar ofte Lejlighed til at give tro Billeder af denne. - De muntre Fortællinger i Bogen er „Rekreation” og „En Kærlighedshistorie”. Den sid­ste er især meget fornøjelig og rørende gengivet, og Forf.s absolute Evne til at fange de komiske Sider af Livet, kommer her fuldt ud til sin Ret. Og­saa den fynske Dialekt tumler hun med stor Routine.

Det vilde være glædeligt, om Frø­ken Bruun med sine vrimlende Tan­ker og Evner og med sit Talent om Bord, i en større Fortælling vilde vove sig ud paa en længere Fart, hvor Bøl­gerne slaar højt op om Skibets Sider.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner