« Tilbage til søgeresultaterne
Husholdningsregnskab
Til Støtte for mit Arbejde med at skaffe Oplysninger om dansk Husførelse behøver jeg Kundskab om, hvad vi faar at spise, hvor meget Kjød, Fisk, Smør, Brød o. s. v. vi aarlig forbruger pr. Individ. Jeg beder derfor Husmødrene skaffe mig Husholdningsregnskaber for en kortere eller længere Periode (helst Aarsregnskab, i Mangel deraf for l-2 Maaneder) fra Familier i alle Samfundslag i By og paa Land, og at det paa Regnskaberne maa være opgivet, hvor mange Mennesker, Mænd, Kvinder og Børn, der har levet af den i Regnskabet opgivne Kost, hvilket Arbejde disse Mennesker har udført, og om de har befundet sig vel ved kosten, har holdt sig sunde og arbejdsdygtige. Skulde Nogen tillige ville give mig Oplysning om, hvorledes disse Fødevarer er anvendte - f. Ex, ved at fortælle mig, hvad de har faaet til Middag hver Dag i en Maaned - og hvorledes deres daglige Kostorden er, saa vil det ogsaa være af Værdi for mit Arbejde. Om Nogen hellere vil give mig et samlet Opgør over deres Forbrug af Fødevarer end sende mig deres Husholdningsbøger, da vil jeg ligesaa gerne have det, men de bedes da ordne Opgøret efter et Skema, som hermed følger.
Selv om Husmoderen ikke har skrevet, hvor mange Pund hun har købt af de forskellige Slags Fødemidler, men kun, hvor mange Penge hun har købt for, saa vil jeg dog være taknemmelig for Regnskabet eller et Opgør derover; thi jeg vil, om jeg faar Prisen paa l Pd. skært Kød, Prisen paa en bestemt Art Fisk og den omtrentlige Pris paa de øvrige Fødevarer pr. Pd. opgivet, med nogenlunde Sikkerhed kunne regne ud, hvor mange Pd. der er brugt af hver Slags. I Hjem, hvor der føres større Selskabelighed, bedes Udgiften dertil beregnet særskilt og ikke tages med i Opgørelsen over den daglige Kost; mindre Selskaber, der nogenlunde opvejes af, at Familien selv kommer ud til Selskab, behøver man ikke at tage Hensyn til i Regnskabet.
Regnskabsbøger mærkede med tydeligt Navn og Adresse vil, om det ønskes, blive tilbagesendte. Intet Navn vil blive offentliggjort.
Det paa denne Maade indsamlede Materiale til Oplysning om vor daglige Kost haaber jeg at kunne udnytte og tilrettelægge saaledes, at det kan blive Grundlag for en Beregning over, hvorledes vor Folkeernæring for Tiden er, hvilket Næringsindhold der er i vor daglige Kost, og hvilken af de Kostordninger, som nu er almindelige, der giver det bedste Næringsindhold i Forhold til Prisen.
Skjønt mit Arbejde især er beregnet paa at skaffe Oplysning om vor Ernæring, vil jeg dog ogsaa gerne have Besked om Udgifterne til Vadsk og Rengøring, Lys og Brændsel, Arbejdsløn og Husleje; thi jeg troer, at disse Oplysninger kan udnyttes saaledes, at vi Husmødre kan lære af hverandres Erfaringer.
Birgitte Berg Nielsen. Aagade 106, 2. Sal Kjøbenhavn N.
Husholdnings-Regnskabsliste.
Opgør over forbrug af Fødevarer for Familien N. N. i tiden (1/1 - 31/12 1902)
Se nærmere originalteksten i PDF´en.