« Tilbage til søgeresultaterne
Børnebøger
Bøger og Billeder hører med til Børns Juleglæde, og i Aar er der udkommet meget - baade nyt og gammelt, ligefra det helt gode til det helt slette, noget for alle Aldre fra de ganske smaa og opefter.
„Jeg glæder mig i denne Tid ... nu ved jeg Julen kommer”, saadan begynder Peters Jul (Tekst af
J. Krohn, Tegninger af Pietro Krohn, 4de Opl., G. B. N. F.) Og som Bogen her slaar den rette Tone an, saaledes skildrer den i sine meget smukke og hyggelige Billeder alle de glade Stemninger, som en ægte dansk Jul bringer Børn, ligefra den første forventningsfulde Dag, da Mo’r bliver hemmelighedsfuld, og til „Julen endte”.
Fabler for Børn med Tekst af Kaalund og med Lundbyes prægtige Dyrebilleder. G. B. N. F. Kaalunds Vers om de smaas bedste Venner blandt Dyrene er blevet læst og lært udenad Tiaar efter Tiaar, men der gaar ingen Slid af dem. Bogen hører stadig til vore ypperste Børnebøger.
Godt kendt men i ganske ny Kjole kommer K. H. Withs: En Familie-Historie, Fortælling for Børn. Ill. af Vilh. Th. Fischer. G. B. N. F. Det er den af saa mange Børn elskede Historie om Musene fra Rynkeby Præstegaard, som fremtræder i en nydelig udstyret Udgave med morsomme Billeder.
Af Vilh. Th. Fischer er ogsaa de ligefrem fortryllende Illustrationer til: Vor Medskabning Katten. Tolv Breve til Sofie tolv Aar gammel fra F. L. Østrup. G. B. N. F. De indeholder en Lovprisning af Kattens „store og gode” Egenskaber og er meget morsomt skrevne.
E. S. Thompson: Vilde Dyr, jeg har kendt. Fjerde Samling. (Oversat af Joh. Magnussen). Med Ill. Axel Andersens Forlag. Thomsons Evne til at iagttage og skildre det ejendommelige ved Dyrene er velkendt. Skade at flere af Fortællingerne ender saa sørgeligt.
Af mere blandet og vekslende Indhold end de forrige Bøger er Jule bog for Børn, udg. af Anna Erslev og Laura Kieler. Hagerups Forlag. Fra forskellige Sider er her samlet mange kønne Bidrag. Fru Thyra Jensens lille Fortælling fra Grundtvigs Barndom vil røre mangt et Barnehjerte, og Karin Michaélis Historie om Kylle Mylle lyser af Skelmeri og er genial i sin Forstaaelse af Barnesindet. Desværre er flere af Fortællingerne trykt med meget smaa Typer, hvilket ikke er heldigt for de smaa Læseres Øjne.
Et eneste stort Smil slaar en i Møde fra A. Granes: Vore Småtrold. G. B. N. F. Barnets lille Dagligdags-Verden, dets for os smaa men stærke Sorger og Glæder, dets Tillidsfuldhed, Ømhed, dets usminkede Egenkærlighed - alt er skildret med straalende Lune til Glæde for smaa og store.
Ethel Turner: Familien paa Uroligheden, 2den Udgave, og En lille Vildkat, overs. af Sofie Horten. Lehman & Stages Forlag. Begge disse Bøger, hvoraf den første allerede er godt kendt, udvider vort Bekendtskab til de australske Børn; de skildrer sunde, naturlige Drenge og Piger, der opvokser i Frihed og har mange Løjer for. Danske Børn vil glæde sig ved at lære deres Slægtning „Vildkatten” at kende.
Niels K. Kristensen: En Dreng fra „64”. Ill.. af Poul Steffensen. 2det Oplag. Hagerups Forlag. En Bog for raske Drenge og Piger om en rask Dreng.
Carl Ewald: Æventyr. Tolvte Samling. G. B. N. F. I denne Samling af sine Æventyr fortæller
C. Ewald om Vinden, Græshopperne, Havet og Søstjernen. Det „onde” og ødelæggende i Naturen kommer stærkt frem - især i „Græshopperne”, der farer frem over Landene med Ødelæggelse, Pest og Død i Følge.
Om to Sportsmænds Rejse i Lystbaad omkring Sjælland, og hvad de paa denne Rejse oplever, fortæller Lobedanz i sin Bog: Paa Langfart.
Skyggebilleder af Vilh. Pedersen (den bekendte Illustrator af H. C. Andersens Æventyr og Historier) paa ny udgivet af Sønnen Viggo Pedersen, G. B. N. F. vil kunne være et fornøjeligt Tidsfordriv for lidt ældre Børn.
Alt dette er Bøger for Børn, men „ Lille – ” er en Julegave til Forældrene - en Bog, som Forældrene selv skal skrive. En fortræffelig Idé ! Blanke Blade med nydelige Vignetter, og i Slutningen af Bogen en Anvisning til dens Brug. Indholdet bliver saa Barnets Livshistorie fra Fødselen til Konfirmationen. Hvor god den Bog bliver, kommer rigtignok i høj Grad til at bero paa Forældrenes Interesse for og Evne til at iagttage Barnet. Hvormange Mødre beklager ikke tidt, at de glemmer alle de smaa morsomme Træk, som de oplever i Omgang med deres smaa; nu bydes her en Lejlighed til at bevare dem. Og hvem ved ? Maaske vil det indsamlede Stof kunne bruges til Hjælp ved en fremtidig Barnepsykologi. Foreløbig vil den glæde unge Mødres Hjerter.