Fjellerad Folkehøjskole ved Aalborg.
Fjellerad Folkehøjskole, der oprindelig hed „den højere Folkehøjskole i Fjellerad”, begyndte sin Virksomhed 1. November 1866 med Thomas Bjørnbak som Forstander. Skolens væsenlige Formaal var da angivet saaledes:
„Skolen har til Formaal at bibringe den konfirmerede mandlige Ungdom uden Hensyn til Stand eller Stilling et større Kundskabsmaal og en bedre Indsigt i forskellige Livsforhold; at vejlede dem til at blive gode Husfædre, veloplyste Statsborgere og dygtige Landmænd.”
Medens Skolen havde været i uafbrudt Virksomhed i et Kvartaarhundrede, var den almindelige Børneskoleundervisning bleven langt bedre, og mange andre Højskoler trindt om i Landet havde rejst sig og ført Ungdommens Udvikling langt videre, end Stifterne af denne Skole havde anet. Skolen blev derfor 1891 udvidet til for Fremtiden at være en „Folkehøjskole med Vinterskole for Karle og Sommerskole for Piger”.
Skolen tilstræber da at give sine Lærlinge gennem Folkehøjskoleundervisningen Oplysning saa vel paa Aandens som Haandens Omraade, saa de maa faa et aabent Blik og lydhørt Øre for alt godt og skønt i Livet og sætte deres Ære i at leve et sundt og kraftigt Menneskeliv; dette søges naaet gennem historiske Foredrag.
Ved den særlige Fagundervisning lægges Vægten paa, at Lærlingene her igennem uddannes med den praktiske Gerning i Hjemmet for Øje, at de atter efter deres Ophold paa Skolen kan tage fat med fornyet Kraft og Iver paa deres vante Syssel.
For at det Maal, Skolen har sat sig, ikke skal tabes af Sigte, fordres her af enhver Elev meget Selvarbejde og Hensyntagen til Orden i det daglige Skoleliv.
Skolen med dens Afdelinger er ordnet saaledes:
I. Karleskolen (fra 4. Novbr. til 31. Marts) A. Folkehøjskolen (den samlede Skole), B. Højskoleafdelingen (særlig Undervisning i Højskolefagene), III. Land brugsafdelingen (særlig Undervisning i Landbrugsfagene).
II. Pigeskolen (fra 4. Maj til 31. Juli) tilstræber en saadan Højskoleundervisning for unge Piger, at de føres videre i Udvikling, end Hjemmet og Børneskoleundervisningen har kunnet byde. Det er jo først nu begyndt at gaa op for den almindelige Folkebevidsthed, at Kvinderne for at blive jævnbyrdige med Mændene ogsaa maa have Del i den Uddannelse, Højskolen tilbyder, saa meget mere, som Pigerne ofte har langt ringere Lejlighed til at komme ud fra Hjemmet end Karlene.
Undervisningsfagene er: Historie, Nordens-, Verdens- og Kirkehistorie. Dansk, Læsning med Sproglære, Ret- og Stilskrivning, Literaturhistorie og Oplæsning af de bedste nordiske Forfatteres Værker. Geografi, Regning, Skrivning, Naturlære, Plantelære, Sundhedslære og Husholdningskemi samt svensk Gymnastik
Kvindeligt Haandarbejde indtager en fremtrædende Plads og øves dagligt under et Par dygtige Lærerinders Vejledning. Det bestaar i Linnedsyning, alt Slags Broderi, Knytning, Knipling o.l.
De ugentlige Udflugter foretages ogsaa i Sommerskolen og ofte i Forbindelse med Øvelse i Plantekundskab.
Undervisningstiden er 8 Timer daglig; om Formiddagen fra 7½-9½ og 10-12; om Eftermiddagen fra 2-4 og 4¼-6¼.
Undervisningen meddeles ved Foredrag, Oplæsning, Samtale og Sang, men foruden maa Lærlingene i flere Fag have Bøger, saaledes at de kunne yderlig fæstne det meddelte gennem Selvarbejde. Her finder ret hyppig Overhøringer og Samtaler Sted, ligesom der i Skoletiden forlanges enkelte skriftlige Udarbejdelser, hvorved de unge opmuntres og opnaa derved bedre Forstaaelse og en mere udvidet Synskreds.
I Undervisningstiden er det ikke en frivillig Sag, om Lærlingen er nærværende eller ikke. Skolen fordrer en begrundet Anmeldelse i Tilfælde af Udeblivelse, som i Reglen kun er tilstedelig ved Sygdomstilfælde.
Til yderlig Støtte for Undervisningen ejer Skolen af Samlinger og Undervisningsmidler: en Bogsamling, indeholdende Skønliteratur og en betydelig Del af den nyere Landbrugsliteratur, en Samling Oldsager, Kort og Globus, en kemisk Samling, fysiske Apparater, en større mineralogisk Samling, Mikroskoper, en Samling Kunstgødninger, en fuldstændig Samling Hestesko og Hesteskaanere, Landmaalings- og Nivelleringsinstrumenter.
Lærlingene maa imidlertid selv anskaffe de brugelige Lærebøger, Tegne- og Skrivematerialer, hvilket alt kan faas til Købs paa Skolen. Det samme gælder for Pigernes Syartikler.
Uformuende Lærlinge kunne, naar de i Tide henvender sig hertil, faa de vigtigste Bøger samt Tegnebestik til Laans i Skoletiden af den Beholdning, Skolen har faaet ved Statens Hjælp.
Karleskolens Undervisning ledes af Forstanderen, Anders Jørgensen, i Forening med 3 Lærere, Pigeskolens særlige Ledelse forestaas af Fru Eliza Jørgensen, f. Duncan i Forening med Lærere og Lærerinder.